Get Adobe Flash player

Ortodontija

Dauguma žmonių turi daugiau ar mažiau kreivus dantis ir netaisyklingą sukandimą. Gydytojas ortodontas gali Jums padėti išspręsti šias problemas. Ortodontinis gydymas taikomas esant pieniniam (sudygę tik pieniniai dantukai), mišriam (dalis pieninių dantukų ir jau dygsta nuolatiniai) ir nuolatiniam sukandimui (pieniniai dantukai jau iškritę, dygsta ar jau išdygę nuolatiniai dantys). Amžiaus apribojimų ortodontiniam gydymui nėra.

Pieninis sukandimas

Gerbiami Tėveliai, Jūs patys galite daug padaryti, kad Jūsų vaikutis turėtų kuo mažiau ortodontinių problemų. Nuo pat pirmos dienos, kai išdygsta pieniniai dantukai, būtina juos valyti. Tai galima daryti drėgna marle ar medžiagos gabalėliu, vėliau pratinant vaiką valytis dantukus dantų šepetėliu. Kol vaikas valydamas dantukus ryja dantų pastą – naudokite pastą be fluoro. Tėveliams rekomenduojama patiems pakartotinai „pervalyti“ vaikučio dantukus iki 6-7 metų. Nevalant pieninių dantų arba juos valant blogai, anksčiau ar vėliau atsiranda kariesas ir didėja rizika, kad dantį prireiks pašalinti. Kiekvienas pieninis dantukas saugo vietą nuolatiniam dančiui, o jam iškritus per anksti, dažniausiai atsiranda vietos trūkumas nuolatiniams dantims, todėl jie gali augti kreivai. Tokiu atveju vaikui teks nešioti ortodontinę plokštelę tam, kad atstatyti prarastą vietą nuolatiniam dančiui.


                                                                                    
  
Atkreipkite dėmesį į vaiko kvėpavimą. Jei vaikutis kvėpuoja pro burną, dažnai serga sloga – rekomenduotina apsilankyti ne tik pas LOR specialistą, bet ir gydytoją ortodontą. Kvėpavimas pro burną ir nuolatinis buvimas išsižiojus įtakoja mažesnį viršutinio žandikaulio augimą, o viršutinis žandikaulis yra nosies dugnas. Tai reiškia - kuo siauresnis viršutinis žandikaulis, tuo siauresnės nosies landos ir sunkesnis kvėpavimas per nosį. Susidaro uždaras ratas – vaikas kvėpuoja per burną, būna išsižiojęs, o tai įtakoja mažesnį viršutinio žandikaulio augimą ir blogo sukandimo vystymąsi. Šiai problemai išspręsti gydytojas ortodontas gali pasiūlyti specialius ikiortodontinio gydymo „treinerius“, esant pieniniam sukandimui, ar ortodontines plokšteles, esant mišriam ar nuolatiniam sukandimui.       

Trumpas viršutinės lūpos ir liežuvio pasaitėlis taip pat įtakoja blogo sukandimo vystymąsi. Parodykite vaiką odontologui chirurgui. Gydytojas įvertins ir rekomenduos, kada reikia atlikti pasaitėlio plastiką, kad išvengti blogo rijimo, šveplavimo ar netaisyklingo sukandimo formavimosi.

Vaikutis švepluoja? Apsilankykite pas gydytoją ortodontą, nes tai gali būti blogo sukandimo ar netaisyklingos liežuvio funkcijos pasekmė. Nereikėtų pergyventi, jei vaikas pradeda švepluoti keičiantis priekiniams nuolatiniams dantims - dažniausiai tai laikina. Tačiau jei vaikas švepluoja sudygus pirmiems keturiems viršutiniams ir apatiniams nuolatiniams dantims, rekomenduotina apsilankyti ne tik pas logopedą, bet ir pas ortodontą.    
  
Vaikutis ilgai negalėjo atprasti nuo čiulptuko, o dabar čiulpia pirštą? Tai gali įtakoti blogo sukandimo vystymąsi. Egzistuoja specialūs ortodontiniai aparatai, kurie pakankamai efektyviai padeda išspręsti šią problemą.

Mišrus sukandimas

Išdygo pirmas nuolatinis dantis. Iki tol buvusią gražią šypseną subjaurojo kreivi apatiniai centriniai dantukai. Nepergyvenkite - apatiniai centriniai kandžiai dažniausiai dygsta į liežuvio pusę ir kreivi. Jei žandikauliai formuojasi taisyklingai, dantukai spaudžiami liežuvio ir lūpos po truputį lyginasi patys. Tik nesugalvokite šalinti gretimų pieninių dantukų norint padaryti vietos nuolatiniams. Tai didelė klaida ir šimtaprocentinė tikimybė, kad turėsite ortodontinių problemų. Pieniniai dantys šalinami tik tuomet, kai jų nebeįmanoma išgydyti arba jie trukdo išdygti nuolatiniams dantims.           

Ortodontinis gydymas mišriame sukandime dažniausiai pradedamas išdygus viršutinio žandikaulio pirmiems nuolatiniams krūminiams dantukams. Trumpai apie juos – tai sukandimo pagrindas, savotiški vedliai į taisyklingą sukandimą. Saugokite juos, skirkite daugiau dėmesio higienai, padenkite dantų vageles silantais.     

Kartais tėveliai galvoja, kam gydyti pieninius dantis, juk vis tiek jie greitai iškris. Labai klaidinga nuomonė. Kiekvienas pieninis dantis saugo vietą nuolatiniam dančiui ir įtakoja sukandimo aukštį. Per anksti netekus pieninių dantų dažniausiai turėsite vietos ir sukandimo problemų, teks nešioti ortodontinę plokštelę ar funkcinį aparatą vietos atstatymui ir sąkandžio korekcijai. 

Kam nešioti plokštelę, jei vėliau viską galima pataisyti breketais?    

Ortodontinės plokštelės dažniausiai naudojamos vietos nuolatiniams dantims padarymui ir viršutinio ar apatinio žandikaulio plėtimui. Dažnai to pakanka. Jei ne, tuomet plokštelių pagalba paruošiame vaiko burnytę tolimesniam gydymui breketais. Tai vis dėlto, kam reikia tos plokštelės? Sudygo visi nuolatiniai dantys, liko sulaukti tik viršutinių iltinių ir apatinių antrų premoliarų – penkiukių, nes jie dažniausiai dygsta vėliau. Jiems trūksta vietos, o vaikas nenešiojo plokštelės? Gydymas bus ilgesnis, brangesnis ir sudėtingesnis. Kartais gali tekti šalinti nuolatinius dantis tam, kad padaryti vietos kreiviems dantims.

Keletas patarimų vaikui nešiojant plokštelę 

Labai svarbu, kad plokštelė būtų nešiojama visą laiką. Dažnai tenka girdėti, kad gydymas plokštele nepadėjo. Taip dažniausiai nutinka, kai plokštelė nešiojama nereguliariai. Būtų puiku, kad nuo pirmos nešiojimo dienos plokštelė būtų arba burnytėje arba tam skirtoje dėžutėje. Negalima plokštelių kišti į kišenę neįdėjus jos į dėžutę – atsisėdus galite ją nepataisomai sugadinti. Taip pat nerekomenduojama vynioti plokštelės į servetėlę ir dėti ant stalo – tėveliai, seneliai ar padavėjai gali netyčia ją išmesti į šiukšlių dėžę. Deja, taip nutinka. Jei, nešiodami plokštelę ir sukdami sraigtus, praleidžiate apsilankymą pas gydytoją, rekomenduojame nebesukti sraigtų, kol neapsilankysite pas gydytoją, nes tik gydytojas supranta, kada ir kiek galima juos sukti. O jei nulūžo plokštelės kabliukas, stenkitės pagal galimybes nešioti plokštelę ir kuo skubiau apsilankyti pas gydytoją - ši problema yra lengvai išsprendžiama. Nenešiojant plokštelės, dantukai slenkasi atgal, žandikaulis susitraukinėja ir po to gali būti sunku ją adaptuoti vaiko burnytei.

Nuolatinis sukandimas

Dažniausiai gydymas atliekamas breketais. Kartais konsultacijos metu pacientai baiminasi, kad užsidėjus breketus, jie matysis ir trukdys gyventi normalų gyvenimą. Ką galime patarti? Atsakymas paprastas – jei kreivi dantys atrodo geresnė išeitis nei tai, kad matysis breketai – galbūt Jums dar trūksta motyvacijos. Šiuo metu galime pasiūlyti estetinius breketus, kurie matosi minimaliai ir išsprendžia estetines problemas..
 
               

Suklijavus breketus, keletą dienų gali paskaudėti dantis, jei skauda labiau – pasikonsultuokite su gydytoju, kaip palengvinti nemalonius pojūčius. Nešiojant breketus būtina labai kruopščiai valyti dantis. Patys breketai nesukelia danties gedimo, tačiau tarp jų besikaupiantys maisto likučiai yra ideali terpė mikrobams, kurie sukelia kariesą. Jei įprastai pakanka poros minučių dantų valymui – nešiojant breketukus gali neužtekti ir penkių. Todėl tėveliams patariama ypač didelį dėmesį atkreipti į vaikų dantukų valymo kokybę. Jei atsiklijavo breketukas, kuo skubiau apsilankykite pas gydytoją, nes dantukas be breketuko gali vėl susikreivinti, o gydymas pailgėti dviem ar keturiais mėnesiais.
 
Kiek trunka ortodontinis gydymas breketais? Gydymas breketukais susideda iš keleto etapų. Pirmo – dantys išlyginami breketais, ir antro – retencijos, kai išlyginti dantys stabilizuojami plokštelėmis (reteineriais) ar vielutėmis. Pirmasis etapas užtrunka nuo pusantrų iki dvejų metų, o antrasis - apytiksliai porą metų. Yra tokių sukandimo tipų, kai retencinius aparatus tenka nešioti daug ilgesnį laiką. Antras etapas yra labai svarbus tam, kad Jūsų dantys išliktų tiesūs. Nenešiojant reteinerių, arba juos nešiojant nesilaikant gydytojo nurodymų, didelė tikimybė, kad dantys gali vėl pasikreivinti. Kartais po ortodontinio gydymo breketais arba jo metu rekomenduojama pašalinti protinius dantis – jiems dygstant gali atsirasti papildomas spaudimas priekiniams dantims ir jie gali pradėti kreivintis. Jei ortodontinio gydymo metu Jums iškyla kokių nors klausimų – drąsiai klauskite gydytojo, jis visada atsakys į Jums rūpimus klausimus.
 
Kad Jūsų šypsena būtų gražesnė! Pasinaudokite akcija: nemokama ortodonto konsultacija,
15 % nuolaida metalinių breketų suklijavimui
!