Protiniai dantys. Kada reikia juos rauti?

protiniai dantys kada reikia rauti

Protiniai dantys – tai trečiasis krūminių dantų rinkinys, paprastai išdygstantis vėlyvoje paauglystėje ar jau prasidėjus antram gyvenimo dešimtmečiui.

Nors šie dantys padeda su maisto kramtymo funkcija, neretai būna taip, jog dėl jų atsiranda ir įvairiausių problemų keliančių rimtą grėsmę burnos sveikatai.

Šiame straipsnyje – plačiau apie protinius dantis, kada turėtų būti atliekamas šių dantų rovimas bei kitus su šia procedūra susijusius niuansus.

Visų pirma, ką laikome protiniais dantimis?

Protiniais dantimis yra laikoma trečioji krūminių dantų eilė kuri išdygsta pati paskutinė, burnos ertmės gale, žmogui būnant 17–25 metų amžiaus. Dauguma suaugusių iš viso turi po 4 protinius dantis.

Nors kadaise jie atlikdavo labai svarbią funkciją ir mūsų protėviams padėdavo lengviau sukramtyti maistą, su laiku žmonėms jie tapo vis mažiau reikšmingi ir dabar protiniai dantys labiau asocijuojasi su papildomomis dantų bėdomis, o ne nauda.

Jų dygimas dažnai priveda prie įvairių su sąkandžiu susijusių problemų, gretimai esančių dantų audinių uždegimų ar jų pažeidimų. Dėl šių priežasčių, protinius dantis yra rekomenduojama šalinti kaip įmanoma anksčiau tam, kad būtų išvengta dantų problemų ateityje.

Kokie simptomai byloja, jog reikia šalinti protinius dantis?

  • Jaučiamas skausmas, diskomfortas – nuolatinis danties skausmas ar diskomfortas, ypač valgant karštą bei šaltą maistą, gali reikšti, jog dantį reikia išrauti.
  • Patinusios, paraudusios dantenos – dantenų patinimas ar paraudimas aplink tam tikrą dantį gali byloti apie jų infekciją ar kitas problemas, dėl kurių taip pat bus būtina šalinti dantį.
  • Dantų paslankumas – jei jaučiate, jog dantis per daug laisvai kliba, tai taip pat gali būti ligos arba traumos požymiai, dėl kurių reikės dantį pašalinti.
  • Sunkūs protinių dantų pažeidimai – esant rimtiems protinių dantų pažeidimams dėl kurių jaučiamas didelis skausmas ar diskomfortas ir nėra įmanomas veiksmingas gydymas naudojant atkūrimo priemones (pvz. vainikėlius ar plombas),taip pat bus reikalingas danties rovimas.

Jei jaučiate bet kurį iš šių simptomų, svarbu nedelsiant kreiptis į odontologą, kad jis tinkamai įvertintų situaciją ir pasakytų ar danties rovimas yra būtinas jūsų situacijai.

Kada geriausia šalinti protinius dantis?

Vieno atsakymo į šį klausimą nebus, kadangi viskas priklauso nuo paciento situacijos: jo amžiaus, protinių dantų išsivystymo lygio, bendros burnos ertmės būklės ir kitų veiksnių.

Paprastai protiniai dantys pradeda dygti nuo 17 iki 25 metų amžiaus. Šiuo laikotarpiu ir rekomenduojama juos šalinti, kadangi dantų šaknys dar nėra pilnai susiformavusios, kas reikš kur kas paprastesnį ir mažiau skausmingą dantų rovimo procesą.

Kaip vyksta protinių dantų šalinimas?

Prieš procedūrą, burnos chirurgas aptars su jumis anestezijos galimybes. Vietinė anestezija paprastai naudojama siekiant nujautrinti sritį aplink šalinamą dantį, kad procedūros metu nejaustumėte jokio diskomforto. Kai kuriais atvejais, t.y. atliekant sudėtingesnes dantų šalinimo operacijas arba jei pacientas jaučia labai didelį nerimą prieš operaciją, gali būti taikoma sedacija arba bendroji anestezija.

Procedūros metu odontologas kruopščiai pašalins dantį, imdamasis visų atsargumo priemonių, tam kad būtų kuo mažiau rizikos pažeisti aplinkinių dantų audinius. Po atliktos operacijos, kurį laiką incizijos vietoje gali būti patinimas, žaizda gali kraujuoti, o pacientas – jausti diskomfortą. Tačiau visa tai galima suvaldyti vartojant vaistus nuo skausmo ir laikantis reikiamų atsargumo priemonių po šalinimo procedūros.

Kaip reikėtų elgtis po dantų šalinimo procedūros?

Siekiant išvengti galimų komplikacijų ir greičiau atsigauti po dantų rovimo procedūros, svarbu bus tinkamai pasirūpinti savo burnos sveikata.

  • Norint sumažinti jaučiamą skausmą ir patinimą, pirmąsias 24 valandas po procedūros rekomenduojama pašaldyti žandikaulį ledo paketu. Vėliau gijimą galima palengvinti burnos skalavimais šiltu, sūriu vandeniu.
  • Jei įmanoma, keletą dienų po operacijos venkite įtemptos fizinės veiklos (darbo, sporto), stenkitės valgyti minkštesnį, lengviau kramtomą maistą.
  • Kol žaizda gis, bus labai varbu palaikyti tinkamą rovimo vietos švarą. Tai galite sėkmingai padaryti švelniai valydami dantis ir liežuvį, tačiau vengiant pačios žaizdos vietos.
  • Taip pat nepamirškite vartoti visų jums odontologo paskirtų vaistų. Jei jaučiate pernelyg didelį stiprų skausmą, ar matote, jog incizijos vieta nenustoja kraujuoti net po ilgesnio laikotarpio, nedelsiant susisiekite su savo specialistu.

Pabaigai

Protinių dantų rovimas – procedūra kuri gali padėti užkirsti kelią rimtoms dantų problemoms.

Jei nuolat jaučiate diskomfortą ar skausmą protinių dantų srityje, verta kuo skubiau kreiptis į specialistus konsultacijai dėl tinkamiausio būdo išspręsti turimas dantų problemas ir vėl džiaugtis puikia savijauta.