Blogas burnos kvapas: priežastys ir efektyvūs sprendimo būdai

Blogas burnos kvapas

Blogas burnos kvapas – tai problema, su kuria susiduria daugybė žmonių visame pasaulyje, turinti didelį poveikį asmens pasitikėjimui savimi.

Vis dėl to, šį iššūkį galima sėkmingai įveikti.

Šiame straipsnyje aptarsime pagrindines blogo burnos kvapo atsiradimo priežastis ir pateiksime efektyviausius būdus spręsti šią problemą.

Blogas burnos kvapas dažnai būna ir rimtos dantenų ligos – periodontito požymis. Odontologijos klinika Vilniuje „Domus Dentes“ ir jos specialistai padės esant bet kokiai dantų problemai. Kviečiame registruotis vizitui.

Pagrindinės blogo burnos kvapo atsiradimo priežastys

  • Prasta burnos higiena – higienos trūkumas yra viena iš pagrindinių blogo burnos kvapo priežasčių. Neadekvatus dantų ir aplinkinių burnos ertmės sričių valymas, nepakankamai dažnas tarpdančių siūlo naudojimas gali lemti maisto likučių kaupimąsi ir bakterijų dauginimąsi, kurios skaidydamos maisto likučius išskiria nemalonų kvapą.
  • Ligos – įvairios sveikatos problemos, tokios kaip periodontitas (dantenų uždegimas) ar kitos burnos ertmės infekcijos, diabetas, virškinimo trakto ligos (pvz., refluksas), kepenų ar inkstų nepakankamumas, gali sukelti blogą burnos kvapą dėl jų poveikio organizme vykstančioms cheminėms reakcijoms.
  • Rūkymas ir tabako vartojimas  – rūkymas ne tik kenkia bendrai sveikatai, bet ir labai blogina burnos kvapą. Tabakas sausina burnos ertmę ir skatina bakterijų dauginimąsi.
  • Sausa burna (kserostomija) – seilės yra labai svarbios palaikant drėgmę burnos ertmėje ir neutralizuojant rūgštis, kurias gamina bakterijos. Todėl sumažėjusi seilių gamyba gali sukelti blogą burnos kvapą.
  • Netinkama mityba – dieta, kurioje trūksta svarbių maistinių medžiagų, taip pat gali prisidėti prie blogo burnos kvapo. Pavyzdžiui, ekstremalių dietų laikymasis ar badavimas gali sukelti “ketozę”, būseną, kurioje organizmas pradeda naudoti riebalus energijai gauti, o tai sukelia nemalonų acetono kvapą iš burnos.
  • Uždegiminės ligos – tokie sutrikimai kaip tonzilitas, sinusitas ar kitos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, taip pat gali sukelti blogą burnos kvapą.

Kaip spręsti šią problemą? Efektyviausi būdai įveikti blogą burnos kvapą

Burnos higienos įpročių gerinimas

Tai yra pagrindinis žingsnis kovojant su blogu burnos kvapu.

Svarbu kasdien teisingai valyti dantis bent du kartus per dieną, naudojant fluoridinę dantų pastą. Tarpdančių valymas siūlu arba specialiu tarpdančių šepetėliu taip pat yra būtinas, kad būtų pašalinti visi maisto likučiai ir bakterijų apnašos, galinčios sukelti blogą kvapą.

Liežuvio valymas arba šveitimas specialiu įrankiu taip pat gali padėti pašalinti bakterijų sluoksnį, kuris susidaro ant liežuvio paviršiaus ir būna viena iš pagrindinių blogo kvapo priežasčių.

Tinkama mityba

Reikėtų valgyti mažiau maisto produktų, kurie skatina blogą kvapą (pvz., aštrūs maisto produktai, česnakai, svogūnai) ir stengtis į racioną įtraukti daugiau šviežių vaisių bei daržovių, kitaip tariant, produktų kurie skatina seilių gamybą.

Seilės padeda valyti burną ir neleidžia daugintis bakterijoms burnos ertmėje. Taip pat svarbu per dieną vartoti pakankamai, tam, kad būtų palaikoma seilių gamyba.

Hidratacija

Vartoti pakankamai vandens yra itin svarbu siekiant palaikyti seilių gamybą.

Seilės ne tik padeda virškinti maistą, bet ir valo burną nuo maisto likučių ir neleidžia daugintis bakterijoms, kurios gali sukelti blogą kvapą.

Vizitas pas profesionalų odontologą

Jeigu paprastomis priemonėmis išspręsti problemos nepavyksta, svarbu nedelsiant kreiptis į odontologą, kadangi tai blogas kvapas gali byloti apie tam tikras dantų problemas.

Profesionalus dantų valymas, periodontito ligos gydymas ar kitos procedūros – sprendimai kurie padės kontroliuoti ar eliminuoti blogo burnos kvapo priežastis. Kai kuriais atvejais gali būti rekomenduojami specialūs burnos skalavimo skysčiai ar kitos burnos priežiūros priemonės, kurios padeda kovoti su bakterijomis, sukeliančiomis blogą kvapą.

Reguliarūs odontologas apsilankymai yra būtini, siekiant nustatyti ir gydyti bet kokias burnos sveikatos problemas, kurios gali sukelti blogą kvapą.

Įvarios burnos priežiūros priemonės geresniam kvapui

Priemonė Nauda Naudojimo instrukcija
Fluoridinė dantų pasta Stiprina dantų emalį, mažina ėduonies riziką Valyti dantis du kartus per dieną, ryte ir vakare
Tarpdančių siūlas Šalina maisto likučius ir bakterijas tarp dantų Naudoti bent kartą per dieną, geriausia – vakare prieš miegą
Liežuvio valiklis Pašalina bakterijas ir apnašas nuo liežuvio paviršiaus, mažina blogą kvapą Valyti liežuvį kiekvieną rytą po dantų valymo
Antibakterinis burnos skalavimo skystis Mažina bakterijų kiekį burnoje, užtikrina šviežią kvapą Skalauti burną po dantų valymo, nenaudoti iš karto po tarpdančių valymo
Elektrinis dantų šepetėlis Veiksmingiau pašalina apnašas ir maisto likučius nei rankinis šepetėlis Valyti dantis ryte ir vakare, laikant šepetėlį maždaug 45 laipsnių kampu priešais dantis.

Pabaigai

Nors blogas burnos kvapas – jautri problema, yra daugybė efektyvių būdų, kaip su ja sėkmingai kovoti.

Svarbiausia yra nepamiršti reguliarios burnos higienos, sveikos mitybos, hidratacijos ir, žinoma, reguliarių apsilankymų pas odontologą. Priimant teisingus sprendimus kasdien, galima ne tik išvengti blogo burnos kvapo, bet ir pagerinti bendrą savo sveikatą.