Dantų karūnėlės. Kada jas verta dėtis?

dantų karūnėlės

Dantų karūnėlės yra danties formos viršutinės dalys, kurios uždedamos ant pažeisto danties arba implantuoto sraigto. Jeigu jums aktualus dantų implantavimas kreipkitės į mūsų klinikos specialistus, kurie su malonumu jums padės išspręsti problemą. Jos atkuria danties formą, dydį, stiprumą ir pagerina jo išvaizdą. Šios karūnėlės, kurios užfiksuojamos klijais, atkuria visą danties paviršių, kuris matomas virš dantenų linijos.

Kodėl reikia dantų karūnėlių?

Dantų karūnėlės gali būti reikalingos šiais atvejais:

  • Norint apsaugoti silpną dantį (pvz., nuo karieso) nuo skilinėjimo arba sujungti įtrūkusio danties dalis.
  • Norint atkurti jau nuskilusį dantį arba tą, kuris buvo stipriai pažeistas mechaniniu būdu.
  • Norint atkurti dantį su pasitelkiant plombavimą, kai neliko daug natūralaus danties audinio.
  • Norint pritvirtinti tiltelį reikalingoje vietoje.
  • Norint padengti deformuotą arba stipriai pažeistą dantį.
  • Norint uždengti šaknies kanalą.
  • Norint atkurti dantį, kai jau prigijo implantas.Norint atlikti kosmetinę korekciją.

Vaikams karūnėlė gali būti naudojama pirmųjų (pieninių) dantų atkūrimui tuomet kai:

Išsaugoti dantį, kuris buvo taip pažeistas karieso, kad negali būti užpildytas plombomis.

Apsaugoti vaiko dantis, kuris yra didelėje karieso rizikoje, ypač kai vaikas sunkiai palaiko kasdienę burnos higieną.

Sumažinti bendrosios anestezijos dažnumą vaikams, kurie negali tinkamai bendradarbiauti su reikalavimais teisingai prižiūrėti savo dantis dėl amžiaus, elgesio arba sveikatos istorijos. Tokiais atvejais odontologas tikriausiai rekomenduos nerūdijančio plieno karūnėlę.

Kokie yra dantų karūnėlių privalumai ir trūkumai?

Dantų karūnėlės turi daug privalumų, o taip pat ir trūkumų. Jeigu jums aktualus dantų implantavimas, jums turėtų rūpėti tiek vieni, tiek ir kiti.

Privalumai

  • Dantų karūnėlės gali išsaugoti dantį, kuris kitaip būtų prarastas arba jį reikėtų pašalinti.
  • Gali pagerinti danties išvaizdą, spalvą ir formą.
  • Dantų karūnėlės gali padidinti danties stiprumą ir funkciją.
  • Dantų karūnėlės gali apsaugoti dantį nuo tolimesnio karieso arba infekcijos.
  • Gali pagerinti jūsų kalbėseną ir žandikaulio sąveiką.
  • Dantų karūnėlės gali padidinti jūsų pasitikėjimą savimi ir pagrąžinti šypsena.

Trūkumai

  • Gali būti brangios ir ne visada padengiamos sveikatos draudimu.
  • Gali reikalauti kelių vizitų ir procedūrų, kurios gali būti skausmingos arba nepatogios.
  • Gali sukelti jautrumą šaltam arba karštam maistui arba gėrimams, ypač jei dantis neturi šaknies kanalo gydymo.
  • Gali nesutapti su natūraliais dantimis spalvos arba formos atžvilgiu, ypač jei jos yra pagamintos iš metalo arba porceliano su metalu.
  • Gali nusidėvėti, įtrūkti arba nukristi laikui bėgant.

Kokios yra dantų karūnėlių rūšys?

Pastovios karūnėlės gali būti pagamintos iš nerūdijančio plieno, metalo (pvz., aukso arba kito lydinio), porceliano su metalu, pilno kompozito arba vien tik iš keramikos.

Nerūdijančio plieno karūnėlės yra standartinės karūnėlės, kurios naudojamos pastoviems dantims atkurti, daugiausia kaip laikinas sprendimas. Karūnėlė apsaugo dantį arba plombavimo eigą kol bus pagaminta pastovi karūnėlė iš kito medžiagos. Vaikams nerūdijančio plieno karūnėlės dažniausiai naudojamos ant pirmųjų dantų (pieninių).

Metalo karūnėlėms naudojami keli metalai, įskaitant auksą, paladį, nikelį ir chromą. Metalo karūnėlės retai įtrūksta arba sulūžta ir ilgiausiai tarnauja atsižvelgiant į nusidėvėjimą. Pagrindinis šio tipo karūnėlės trūkumas yra metalinė spalva – ir aukso kaina. Metalo karūnėlės yra geras pasirinkimas nematomiems dantims atkurti.

Porceliano su metalu (PSM) karūnėlės kompozitas akcentuoja metalo stiprumą ir porceliano natūralumą. Stomatologai gali priderinti šias karūnėles prie jūsų šalia esančių dantų atspalvio (skirtingai nuo metalinių karūnėlių). Nepaisant jų stiprumo, PSM karūnėlės turi kai kurių trūkumų. Pavyzdžiui, porceliano danga gali laikui bėgant nusilupti, atskleisdama po ja esantį metalą ir jo spalvą. PSM karūnėlės tarnauja beveik taip pat ilgai kaip metalo karūnėlės. Jomis galima atkurti tiek priekinius, tiek galinius dantis.

Pilnos keramikos karūnėlė turi kietą vidinį branduolį. Ji yra panaši į PSM, bet branduolys yra keramikos, o ne metalo. Šios karūnėlės turi tuos pačius trūkumus kaip PSM karūnėlės. Keramikos sluoksniai gali laikui bėgant nusilupti. Jos taip pat yra geras pasirinkimas, jei jums pasireiškia kažkokios alergijos ar reakcijos į metalo gaminius. Keramikinės arba porceliano karūnėlės daugiausia naudojamos priekiniams dantims atkurti. Jos yra dažniausias pasirinkimas montuojant dantų implantus.

Pabaigai

Kaip bebūtų, karūnėlių rūšys, jų kiekis ir apskritai – dantų atstatymo procedūros trukmė ir kaina priklausys nuo jūsų turimo biudžeto ir kitų aplinkybių. Galiausiai, verdiktą pasakys gydytojas – odontologas, kuris atliks visas procedūras.