Dantų emalio hipoplazija. Kas tai ir koks gydymas reikalingas?

hipoplazija

Dantų emalio hipoplazija – viena iš dažniausių burnos ertmės ligų su kuria susiduria žmonės. Šis sutrikimas atsiranda dėl pažeisto dantų audinio dar jo vystymosi metu ir reiškia visišką dantų emalio sluoksnio nebuvimą.

Nors ji yra pilnai išgydoma, norint, jog šis procesas vyktų kuo sklandžiau, problemą reikėtų identifikuoti kaip įmanoma anksčiau ir nedelsiant pradėti šios ligos gydymą.

Šiame tekste – kiek plačiau apie tai kas yra dantų emalio hipoplazija, jos atsiradimo priežastis, požymius ir gydymo metodus.

Ieškote geriausių specialistų hipoplazijos gydymui? Jums padės odontologijos klinika Vilniuje „Domus Dentes“.

Kaip pasireiškia dantų hipoplazija?

Pagrindinis dantų hipoplazijos požymis – įvairaus dydžio gelsvos, rudos ar baltos dėmės kuriomis dantys būna nusėti dėl neegzistuojančio emalio sluoksnio.

Nors ne visi apie tai susimąsto, dantų emalis atlieka itin svarbią funkciją saugant mūsų dantų ir bendrą burnos ertmės būklę. Pasireiškus tokių dėmių požymiams ant dantų, būtina nedelsiant kreiptis į odontologijos specialistą tinkamam burnos ertmės būklės įvertinimui ir gydymo paskyrimui.

Negydant dantų dėmių jos galiausiai gali virsti kariesais, kas priveda prie dar sudėtingesnio dantų gydymo.

Kokios yra šios ligos atsiradimo priežastys?

Kaip minėjome pradžioje, pagrindinė priežastis dėl ko pas žmogų išsivysto dantų hipoplazija yra už danties vystymąsi atsakingų audinių pažeidimai ankstyvame amžiuje.

Formuojantis pirmosioms dantų užuomazgoms, už tai atsakingos ląstelės – ameloblastai yra itin jautrioje dirgikliams stadijoje, todėl rizikos faktorių pažeidimams atsirasti bus tikrai nemažai.

Pagrindiniai iš jų yra:

  • Motinos turimos ligos ir sutrikimai nėštumo metu – tai gali būti įvairios širdies ar inkstų ligos, diabetas, mažakraujystė, reguliariai patiriama nervinė įtampa ir t.t.
  • Vaiko būklė gimdymo metu – daryti įtakos audinių pažeidimui gali ir gimdymo ypatybės, t.y. motinai atliktas cezario pjūvis, įvyko priešlaikinis gydymas, hepatito liga ir t.t.
  • Vaiko turimos ligos dantų vystymosi metu – ko gero didžiausias rizikos faktorius yra pačio vaiko turimos ligos jautriu dantims vystymosi laikotarpiu (iki vienerių metų), ypač tos dėl kurių sutrinka mineralų apykaita organizme. Tai gali būti įvairios infekcijos, alergijos, neurologinės ligos ar endokrininiai sutrikimai.
  • Pieninių dantų traumos – įvairios vaiko patirtos dantų traumos taip pat gali rimtai pažeisti dantų užuomazgas.

Kaip gydoma hipoplazija?

Hipoplazijos gydymas – kompleksinis, kurio ypatybės priklausys nuo paciento amžiaus, dantų pažeidimo lygio ir kitų faktorių. Paprastai yra taikomos dantų balinimo, protezavimo arba plombavimo procedūros.

Gydymo metu gali būti atkuriami pažeisti dantų audiniai, atstatoma dantų struktūra, jų forma ir spalva. Toks gydymas yra atliekamas per keletą apsilankymų, kiekvieną kartą specialistui atliekant išsamią burnos ertmės apžiūrą ir vertinant gydymo progresą.

Kaip žinia, itin dažna hipoplazijos komplikacija yra kariesas, atsirandantis tose dantų vietose kur yra dėmės. Kariesas taip pat yra gydomas taikant plombavimą.

Kokios rizikos negydant šios burnos ertmės ligos?

Priešingai nei mano daugelis žmonių, hipoplazija nėra vien estetinė dantų problema. Laiku nesiimant šios burnos ertmės ligos gydymo, dėmių vietose gali susiformuoti kariesai kurie ilgainiui prives prie dar rimtesnių sutrikimų, tokių kaip paradontozė ar dantų netekimas.

Norint išvengti su šia liga susijusių sveikatos rizikų, labai svarbu gydymo imtis kaip įmanoma anksčiau, vos pastebėjus pirmuosius hipoplazijos simptomus. Kuo anksčiau gydymas bus pradėtas, tuo jis bus paprastesnis ir greičiau leis susigrąžinti puikiai atrodančius dantis.

Pabaigai

Straipsnyje trumpai aptarėme hipoplaziją, jos simptomus, gydymą bei atsiradimo priežastis. Šis sutrikimas – itin dažna burnos ertmės liga galinti privesti prie rimtų pasėkmių mūsų dantų sveikatai, todėl norint jų išvengti būtina imtis gydymo kaip įmanoma anksčiau.