Sveiki dantys, sveika šypsena. Kaip rūpintis dantimis kasdien?

Sveiki dantys, sveika šypsena kaip rūpintis dantimis kasdien

Dantys – tai kur kas daugiau nei mūsų šypsena. Tai – vienas iš svarbiausių mūsų sveikatos aspektų. Ar žinote, kad pagal žmogaus dantų būkle apie jo bendrą organizmo sveikatą galima pasakyti itin daug? Siekiant ne tik sveikų dantų, gražios šypsenos, tačiau kartu bendros sveikatos gerovės, tinkama kasdienė dantų priežiūra yra būtina.

Šiame straipsnyje – apie tai kodėl taip svarbu prižiūrėti dantis, kaip tai tinkamai tai atlikti bei dažniausias jų priežiūros klaidas.

Dėl prastos dantų priežiūros gali išsivystyti sąkandžio problemos, kurioms spręsti jau bus reikalinga specialisto pagalba. Klinikos „Domus Dentes“ suaugusiųjų ir vaikų ortodontas Vilniuje paruoš tinkamiausią gydymo planą kiekvienam pacientui.

Kokia yra tinkamos dantų sveikatos reikšmė mūsų organizmui?

Dantys ir jų funkcija yra tiesiogiai susijusi su mūsų virškinimo sistema, tad jų būklė įtakoja maisto virškinimo ir maistinių medžiagų įsisavinimo procesus. Be to, infekcijos ar uždegimai atsirandantys burnos ertmėje dėl prastos dantų būklės gali patekti į kraują ir išplisti po visą organizmą, taigi dantų sutrikimai gali privesti prie širdies ir kitų organų sisteminių problemų.

Taip pat reikėtų paminėti, kad dantų sveikata turi įtakos mūsų psichologinei būklei. Sveiki dantys ir graži šypsena gali padidinti pasitikėjimą savimi, pagerinti nuotaiką ir suteikti žmogui daugiau žavesio apskritai. Kita vertus, dantų problemos, ypač jei jos sukelia skausmą ar diskomfortą, gali ženkliai sumažinti gyvenimo kokybę, trukdyti valgyti maistą, laisvai kalbėti ar net šypsotis.

Taigi, kuo sveikesni dantys, tuo mažiau bus rizikos kilti bendroms sveikatos problemoms ir tuo geresnė bus žmogaus gyvenimo kokybė. Tinkama dantų priežiūra ne tik užtikrina gražią šypseną, bet ir apsaugo nuo kitų potencialių sveikatos problemų.

Kasdienė dantų priežiūra. Kokie aspektai svarbiausi?

  • Teisingas dantų valymas šepetėliu – būtina valyti dantis šepetėliu bent du kartus per dieną, po 2-3 minutes. Pasirinkite minkštą šepetėlį, kuris būtų švelnus dantų emaliui. Be to, svarbu naudoti fluoridinę dantų pastą, kad sustiprintumėte emalį ir apsaugotumėte dantis nuo karieso.
  • Dantų siūlo naudojimas – dantų siūlas padeda pašalinti maisto likučius iš vietų kurių šepetėlis negali pasiekti. Jie turėtų būti naudojami bent kartą per dieną, pavyzdžiui, po vakarienės ir dar iki dantų valymo prieš einant miegoti.
  • Skalavimas – pasirinkite antiseptinį burnos skalavimo skystį, kad efektyviai pašalintumėte burnoje esančias bakterijas. Burnos skalavimas po valgio padės išvalyti maisto likučius ir palaikyti malonų burnos kvapą.

Be to, svarbu paminėti, jog per dažnas ar per stiprus dantų valymas šepėliu gali pažeisti dantų emalį. Todėl verta valyti dantis švelniai ir ne dažniau nei rekomenduojama norma.

Kasdieninė dantų priežiūra yra itin svarbus žingsnis palaikant tinkamą dantų sveikatą ir žavingą šypseną.

Ryšys tarp mitybos ir dantų sveikatos

Norėdami turėti sveikus dantis, turėtumėte atkreipti didelį dėmesį į maisto produktus, kuriuos vartojate. Kalcio ir fosforo turintis maistas, pavyzdžiui, pieno produktai, yra puikus šių naudingų medžiagų dantims šaltinis. Jos padeda stiprinti dantų emalį, palaikyti sveiką jų struktūrą.

Vaisiai ir daržovės, turinčios daug skaidulų, skatina natūralų dantų išsivalymą ir kartu turi daug vitaminų bei antioksidantų, kurie gali padėti palaikyti sveikus burnos ertmės audinius.

Tuo pačiu reikėtų vengti pernelyg daug cukraus turinčių produktų, gazuotų gėrimų, rūkymo, nes šie faktoriai gali rimtai pakenkti dantų sveikatai, sukeldami tokias problemas kaip gingivitą ar periodontitą.

Profesionali dantų priežiūra. Kokie žingsniai svarbiausi?

  1. Vizitas pas odontologą – net jei jūsų dantys atrodo sveiki, rekomenduojama apsilankyti pas odontologą bent kartą per pusmetį. Profesionali dantų patikra leis anksti nustatyti bet kokias problemas ir užkirsti kelią jų vystymuisi.
  2. Profesionali burnos higiena – odontologas gali atlikti išsamų dantų ir burnos ertmės valymą, pašalinant akmenis ir kitas apnašas, kurių namuose negalėtumėte efektyviai pašalinti. Ši procedūra padeda išvengti gingivito ir kitų burnos sveikatos problemų.
  3. Fluoridinės procedūros – fluoridas stiprina dantų emalį, mažina jo jautrumą bei dantų ligų vystymosi riziką. Odontologas gali atlikti profesionalų dantų fluoravimą, kuris padės tinkamai apsaugoti dantų viršutinius sluoksnius.

Profesinali dantų priežiūra yra svarbus aspektas siekiant palaikyti tinkamą dantų sveikatą. Lankantis pas odontologą reguliariai, galima anksti identifikuoti problemas ir užkirsti kelią rimtesnėms dantų ligoms.

Dažniausios daromos klaidos rūpinantis dantimis

Dažnai žmonės dantis šepetėliu valo pernelyg stipriai, tikėdamiesi, kad taip dantys bus išvalyti geriau. Tačiau tai paprastai turi priešingą efektą ir tokio pobūdžio valymas priveda prie emalio pažeidimų. Todėl svarbu naudoti švelnų šepetėlį ir dantis valyti atsargiai.

Kita dažnai daroma klaida yra netaisyklingas dantų valymas apskritai. Valant dantis per greitai, nepasiekiant visų paviršių, nepavyks tinkamai pašalinti tarp dantų esančių maisto likučių ir kitų ant jų esančių nuosėdų.

Be to, daugelis žmonių apskritai nenaudoja dantų siūlo arba jį naudoja neteisingai. Dantų siūlai yra svarbi papildoma priemonė pašalinti maisto likučius ir bakterijas, esančias sunkiai šepetėliu pasiekiamose vietose.

Galiausiai kaip klaidą reikėtų įvardyti per daug cukraus turinčių ar rūgščių produktų vartojimą. Cukrus yra bakterijų sukeliančių įvairias dantų ir dantenų ligas maistas. Rūgštūs maisto produktai, tokie kaip citrinos ar limonadai, tuo tarpu, gali rimtai pažeisti dantų emalį.

Žinant dažniausias klaidas kurias žmonės daro rūpinantis savo dantimis, galėsite išvengti įvairių dantų problemų ir palaikyti tinkamą jų sveikatą.

Pabaigai

Tinkama dantų priežiūra ne tik leidžia džiaugtis sveika šypsena, bet ir apsisaugoti nuo potencialių sveikatos problemų. Skirkite pakankamai dėmesio ir laiko savo dantų sveikatai, nes tai yra investicija į bendros organizmo sveikatos gerovę.

Kasdienis valymas šepetėliu, dantų siūlo ir burnos skalavimo skysčio naudojimas, sveika mityba ir reguliarūs odontologo vizitai, padės jums išlaikyti stiprius ir sveikus dantis.