Kiekvienas iš mūsų siekia turėti gražią ir sveiką šypseną, kuri leistų mums jaustis užtikrintai ir nevaržomai bendrauti su kitais.
Neabejotinai, viena didžiausių kliūčių tam yra netaisyklingo sąkandžio problema. Tiesa, priešingai nei mano daugelis, tai yra ne tik estetinis, bet ir rimtą grėsmę burnos sveikatai keliantis sutrikimas kurį reikėtų spręsti nedelsiant.
Šiame straipsnyje plačiau pakalbėsime apie netaisyklingą sąkandį, jo atsiradimo priežastis, simptomus kurie byloja apie šią problemą ir gydymo galimybes.
Netaisyklingo sąkandžio gydymo, dantų tiesinimo paslaugas teikia ir mūsų klinikos vaikų ordontas Vilniuje.
Pagrindinės netaisyklingo sąkandžio atsiradimo priežastys
Netaisyklingas sąkandis gali atsirasti dėl įvairių priežasčių.
Pagrindinės iš jų būtų:
- Paveldimumas – nemažai žmonių netaisyklingą sąkandį paveldi iš šeimos narių. Jei jūsų tėvai ar seneliai turėjo šią problemą, tikėtina, jog ji pasireikš ir jums.
- Dantų struktūros anomalijos – kai kurie žmonės gali turėti dantų kurie yra netinkamos formos arba neteisingai išsidėstę dantų juostos atžvilgiu. Tai taip pat yra viena pagrindinių netaisyklingo sąkandžio priežasčių.
- Dantų praradimas – Netekus vieno ar kelių dantų, kiti dantys gali išsijudinti, kas gali privesti prie netaisyklingo sąkandžio.
- Žandikaulio problemos – kai kuriems žmonėms netaisyklingas sąkandis gali atsirasti dėl turimų ar įgimtų žandikaulio problemų.
Svarbu prisiminti, kad kiekvieno paciento situacija yra skirtinga, todėl priežastys kodėl sąkandžio problemos atsirado skirsis kiekvienu atveju. Norint nustatyti konkrečią problemos kilmę ir parinkti efektyvų gydymo planą bus reikalingas vizitas pas ortodontą.
Netaisyklingo sąkandžio simptomai ir galimos komplikacijos problemos nespręndžiant
Netaisyklingas sąkandis gali pasireikšti skirtingais būdais, taigi šio sutrikimo simptomai priklausys nuo individualios situacijos.
Paprastai šie dalykai byloja apie netaisyklingo sąkandžio problemą:
- Skausmas ar diskomfortas žandikaulio srityje – tai gali būti nuolat arba periodiškai pasireiškiantis skausmas, žmogui valgant ar kalbant.
- Dantų deformacijos ar netvarkingas jų išsidėstymas – dėl netaisyklingo sąkandžio dantys gali būti per daug atsikišę, kreivi, netolygiai išsidėstę eilėje ar turėti kitas deformacijas.
- Atsiradę įbrėžimai, emalio mikroįtrūkimai – jei ant dantų matosi akivaizdžios įbrėžimų žymės tai vėl gi gali byloti apie sąkandžio problemas. Kreivi, netaisyklingos formos dantys yra labiau linkę trintis su kitais dantimis, o dėl šios priežasties gali būti rimtai pažeistas emalio sluoksnis ir atsirasti kiti dantų paviršiaus pažeidimai.
Nesiimant laiku gydyti sakandžio, šis sutrikimas gali privesti prie įvairių dantų ir burnos ertmės problemų, tokių kaip:
- Dantų sveikatos problemos – dėl netaisyklingo sąkandžio dantys bus labiau susigrūdę, bus kur kas sunkiau išvalyti tarpus esančius tarp jų. Dėl šios priežasties didėja rizika dantų ėduonies vystymuisi. Šie valymo sunkumai taip pat gali privesti prie rimtų dantenų ligų tokių kaip gingivitas ar periodontitas.
- Kalbos sutrikimai – netaisyklingas sąkandis taip pat gali turėti įtakos vaiko kalbos įpročių vystymuisi, sutrikimams arba sunkumams artikuliuojant tam tikrus garsus.
- Mažiau pasitikėjimo savimi – dėl kreivų, netaisyklingų ir prastai atrodančių dantų žmogus turės kur kas mažiau pasitikėjimo savimi, mažiau šypsosis.
Ir t.t.
Kokiais būdais galima gydyti netaisyklingą sąkandį?
Priklausomai nuo paciento situacijos ir jos sudėtingumo, netaisyklingam sąkandžiui gydyti gali būti naudojama keletas skirtingų metodų:
- Dantų breketai – tai neabejotinai pati populiauriausi priemonė dantims tiesinti, užtikirinanti greitus ir kokybiškus rezultatus bet kokio amžiaus žmogui: nuo vaiko, paauglio iki vyresnio amžiaus suaugusiojo. Egzistuoja kelios pagrindinės breketų rūšys: keraminiai, beligatūriniai, metaliniai.
- Dantų kapos – viena iš alternatyvų dantų breketams gali būti sąkandžio gydymas kapomis. Šios specialios plokštelės yra gaminamos iš visiškai skaidraus plastiko, todėl jų nešiojant visiškai nesimato. Nors gydymas kapomis yra laikomas sąlyginai efektyviu, jis nėra galimas esant sudėtingesnei dantų situacijai.
- Dantų plokštelės – galiausiai verta paminėti ir gydymą plokštelėmis. Paprastai jos naudojamos tvarkant sąkandį ankstyvame amžiuje, t.y. vaikams ir paaugliams bei kaip papildoma priemonė jau atliekant gydymą breketais. Šis būdas yra taikomas tik esant nesudėtingoms situacijoms.
Pabaigai
Straipsnyje trumpai aptarėme netaisyklingo sąkandžio problemą, jos atsiradimo priežastis, galimas komplikacijas ir pagrindinius gydymo būdus.
Šis sutrikimas – nemenkas iššūkis dėl kurio gali atsirasti įvairių dantų ir burnos ertmės problemų, todėl norint užtikrinti tinkamą šių sričių sveikatą, būtina nedelsiant imtis šios problemos sprendimo.
SUSIJĘ ĮRAŠAI