Odontologo baimė: kaip ją sėkmingai įveikti?

Odontologo baimė kaip ją sėkmingai įveikti

Ko gero kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime esame jautę nerimą ar tam tikrą diskomfortą prieš vizitą pas odontologą. Tačiau kai kuriais atvejais, žmonių patiriama baimė būna tokia stipri, kad jie apskritai vengia lankytis pas odontologą ir spręsti rimtas dantų problemas.

Kaip rodo tyrimai, dentofobija, kaip sutrikimas, pasitaiko kur kas dažniau nei būtų galima pagalvoti. Skaičiuojama, jog su šia problema susiduria apie 3-5 procentai visos populiacijos.

Tačiau kokios to priežastys ir kaip šią baimę įveikti? Ar dėl to kalta nemaloni turėta patirtis vaikystėje, o galbūt čia slypi gilesni emociniai veiksniai?

Šiame straipsnyje – plačiau apie baimę odontologams – priežastis kodėl ji atsiranda, jos pasėkmes ir kaip sėkmingai ją įveikti.

Dažniausiai vizitų pas odontologą bijo vaikai, ypač kai kalba eina apie pirmąjį vizitą. Klinikos „Domus Dentes“ vaikų odontologas Vilniuje užtikrins geriausią odontologinę patirtį jūsų atžalai.

Kodėl žmonės bijo vizitų pas odontologą?

  • Anksčiau turėtos blogos patirtys – dažnai baimė prasideda nuo neigiamų patirčių vaikystėje ar paauglystėje. Galbūt buvo atliekama skausminga procedūra kuriai prastai buvo pasiruošta arba buvo susidurta su žemos kompetencijos specialistais. Tokios patirtys gali ilgam įstrigti atmintyje ir virsti ilgalaikiu baimės šaltiniu, net jei vėlesnės turimos patirtys pas odontologą bus teigiamos.
  • Skausmo baimė – skausmas yra vienas iš pagrindinių veiksnių, keliančių baimę odontologams. Nepaisant to, kad šiuolaikinėje odontologijoje naudojamos pažangios technologijos ir metodai skausmui valdyti, daug žmonių visvien baiminasi galimo diskomforto procedūrų metu. Kai kurie apskritai turi iškreiptą suvokimą šiuo aspektu ir įsivaizduoja kur kas didesnį skausmą nei jis yra iš tikrųjų procedūrų metu.
  • Nerimas atsidūrus nekontroliuojamoje situacijoje – daugelis žmonių sėdėdami odontologo kėdėje jaučiasi nepatogiai ir pažeidžiami, pagrinde dėl to, jog neturi galimybės matyti specialisto atliekamo darbo. Kai kuriems žmonėms būti tokioje situacijoje yra rimta priežastis dėl ko jie bijo vizitų pas odontologą.

Kokios yra šios baimės pasėkmės?

  • Sveikatos problemos – vengdami odontologo dėl turimos baimės, žmonės praleidžia reguliarias patikras kurios yra būtinos norint anksti nustatyti ir užkirsti kelią įvairioms dantų bei dantenų problemoms. Ilgainiui tai gali lemti sudėtingesnes ir brangesnes medicinines procedūras. Pavyzdžiui, nesiimant gydymo esant ankstyvam karieso etapui, tokia būklė galiausiai gali virsti rimta dantų infekcija, kuri reikalaus ne tik dantų šaknų kanalų gydymo, tačiau ir dantų šalinimo.
  • Prasta dantų išvaizda – dantų sveikata yra tiesiogiai susijusi ir su jų estetinėmis savybėmis. Vengiant vizito pas odontologą, įvairios progresuojančios dantų problemos tokios kaip dantų spalvos pokyčiai, nelygumai ir t.t., paprasčiausiai nebus sprendžiamos. Tai gali lemti mažesnį pasitikėjimą savimi, žmogus vengs šypsotis kompleksuodamas dėl savo dantų būklės.
  • Psichologinė įtampa ir stresas – tokia baimė gali turėti ir emocinių pasėkmių. Žinojimas, kad reikia apsilankyti pas specialistą, bet vengiant tą daryti, kels nuolatinę vidinę įtampą ir stresą.

Kaip įveikti odontologo baimę?

Rinkitės patikimą odontologijos kliniką

Renkantis kur gydyti savo dantis, svarbu atsižvelgti ne tik į žmonių atsiliepimus ar draugų rekomendacijas, bet ir pasikliauti savo pačio intuicija. Pirmas vizitas į kliniką paprastai yra puikus būdas susipažinti su klinikos atmosfera bei su jumis dirbsiančiu specialistu. Ar jis pakankamai dėmesingas ? Ar jis geba paprastai paaiškinti gydymo procedūrą, pateikti visą reikalingą informaciją?

Patikimo odontologo tikslas yra užikrinti kuo malonesnį ir kuo mažiau streso keliantį vizitą jums.

Tinkama komunikacija su specialistu

Atviras pokalbis su odontologu apie jūsų baimę padės abiem šalims.

Jei gydytojas žinos apie jūsų baimę, jis galės priimti tam tikrus sprendimus ir pritaikyti gydymo būdus, kad jūs jaustumėtės kaip įmanoma patogiau.

Panaudokite įvairias relaksacijos technikas

Prieš eidami pas odontologą, stenkitės atsipalaiduoti ir visiškai nusiraminti.

Tam gali padėti kvėpavimo pratimai, meditacija ar raminanti muzika.

Palaikomoji terapija

Jei baimė yra ypač stipri, galima pagalvoti ir apie konsultacijas su psichologu ar psichoterapeutu. Toks profesionalas gali padėti identifikuoti jūsų baimės priežastį ir siūlyti strategijas, kaip ją įveikti.

Taip pat yra ir specializuotų programų, skirtų žmonėms su stipria odontologo baime, kurios gali apimti kognityvinę elgesio terapiją ar kitus būdus padėti pacientams įveikti savo baimes.

Narkozė ir sedacija

Esant sudėtingesnėms situacijoms, galima svarstyti apie sedaciją ar narkozę būsimoms odontologinėms procedūroms. Šios priemonės leis pilnai atsipalaiduoti ir nejausti absoliučiai jokio diskomforto.

Tačiau ši galimybė turėtų būti svarstoma tik kaip priemonė esant nelengvoms situacijoms ir tik su specialisto rekomendacija.

Pabaigai

Odontologo baimė – problema su kuria susiduria išties nemažai žmonių, galinti turėti rimtų neigiamų pasėkmių ne tik dantų, bet ir bendrai sveikatai. Tiesa, svarbu suprasti, jog ją galima sėkmingai įveikti.

Pasirinkus tinkamą odontologą ir pritaikius tam tikras šios baimės įveikimo metodikas, dantų gydymas taps visiškai įprasta patirtimi.