Pulpitas – tai skausmingas danties pulpos uždegimas, kurį sukelia bakterijų patekimas į danties vidinį audinį.
Pulpa yra minkštasis audinys danties centre, sudarytas iš nervų, kraujagyslių ir jungiamojo audinio. Pulpos uždegimas atsiranda, kai bakterijos pro pažeistą emalį pasiekia dentiną ir įsiskverbia į pulpą.
Ankstyva pulpito diagnostika ir gydymas padeda išvengti danties praradimo bei infekcijos plitimo į aplinkinius audinius.
Odontologijos klinika Vilniuje „Domus Dentes“ konsultuoja ir atlieka diagnostiką esant pulpito problemai.
Klinika „Domus Dentes“ atlieka:
- Pulpito (danties pulpos uždegimo) diagnostiką vaikams bei suaugusiems;
- Teikia individualias konsultacijas prieš ir po odontologinių procedūrų dėl gydymo ir dantų priežiūros;
- Registruokitės vizitui: +37052715367.
Pulpito simptomai
- Stiprus, pulsuojantis danties skausmas – skausmas būna nuolatinis arba atsiranda staiga, dažniausiai naktį.
- Padidėjęs danties jautrumas – dantis tampa jautrus šaltiems, karštiems ir saldiems maisto produktams.
- Dantenų paraudimas ir patinimas – uždegimas gali plisti į aplinkinius audinius, sukeliant dantenų paburkimą.
- Blogas kvapas arba nemalonus skonis burnoje – pūlingos išskyros iš infekuotos pulpos sukelia nemalonų kvapą.
- Veido ar skruosto patinimas – uždegimas gali progresuoti į pūlinį, dėl ko atsiranda aplinkinių audinių patinimas.
Pulpito formos
Grįžtamas pulpitas
Grįžtamas pulpitas yra pradinė uždegimo stadija, kai bakterijos dar nespėjo stipriai pažeisti pulpos audinių, todėl uždegimas yra lengvas.
Šiai formai būdingas trumpalaikis jautrumas šaltiems, karštiems ar saldiems produktams bei nedidelis skausmas, kuris paprastai praeina pašalinus dirgiklį.
Grįžtamas pulpitas gali būti sėkmingai išgydytas pašalinus dirginimo priežastį, pavyzdžiui kariesą ar nedidelius dantų pažeidimus ir užplombavus dantį.
Laiku gydant šios formos pulpitą, pulpa išlieka gyvybinga, o danties funkcija yra visiškai atstatoma be ilgalaikių pasekmių.
Negrįžtamas pulpitas
Negrįžtamas pulpitas yra pažengusi ligos stadija, kai bakterijos įsiskverbia į pulpos nervus ir pasireiškia stipriu, nuolatiniu uždegimu.
Šiuo atveju uždegimas sukelia nuolatinį, intensyvų skausmą, kuris stiprėja naktimis.
Dėl uždegimo pulpa pradeda irti, o nervų audiniai tampa negrįžtamai pažeisti. Laiku negydant, infekcija gali išplisti į aplinkinius audinius ir sukelti pūlinius ar žandikaulio kaulo uždegimą.
Šios stadijos pulpito gydymas dažniausiai reikalauja endodontinio dantų šaknų kanalų valymo arba, sunkesniais atvejais, danties šalinimo.
Besimptomis pulpitas
Besimptomis pulpitas yra klastinga uždegimo forma, kurios metu akivaizdūs simptomai, tokie kaip skausmas ar jautrumas, gali nepasireikšti.
Dažniausiai besimptomis pulpitas nustatomas profilaktinės odontologinės apžiūros metu arba atliekant rentgeną.
Nepaisant simptomų nebuvimo, pulpa gali būti pažeista, o uždegimas – progresuojantis. Jei ši forma nėra laiku diagnozuojama ir gydoma, uždegimas gali pereiti į negrįžtamą pulpitą, sukeliant rimtas komplikacijas.
Profilaktiniai vizitai pas odontologą ir reguliarus dantų būklės tikrinimas padeda užkirsti kelią šiai besimptomei formai.
Pulpito priežastys
- Negydomas kariesas – bakterijos, patekusios į danties minkštuosius audinius per pažeistą emalį, sukelia uždegimą. Laiku nepašalintas ėduonis progresuoja, sudarydamas sąlygas bakterijoms daugintis ir pasiekti pulpą.
- Dantų traumos – mechaniniai pažeidimai, pavyzdžiui, skilę ar lūžę dantys, gali atverti pulpos ertmę bakterijoms, sukeliant uždegimą ir infekciją.
- Bruksizmas – ilgalaikis dantų griežimas sukelia dantų dilimą, dėl kurio emalis tampa plonas ir nesugeba apsaugoti pulpos nuo dirgiklių bei bakterijų.
- Netaisyklingas sąkandis – dėl netolygaus kramtymo kai kuriems dantims tenka per didelė apkrova, kas gali sukelti mikroįtrūkimus emalyje ir atverti kelią bakterijoms į pulpą.
- Bloga burnos higiena – nepakankamai dažnai arba netinkamai valant dantis, kaupiasi apnašos ir bakterijos, kurios ilgainiui pažeidžia emalį, sudarydamos sąlygas infekcijai pasiekti pulpą.
Kaip diagnozuojamas pulpitas?
Odontologas diagnozuoja pulpitą naudodamas šiuos metodus:
- Rentgeno tyrimas – padeda įvertinti pulpos uždegimo mastą ir nustayti ar nėra infekcijos kauliniame audinyje.
- Jautrumo testas – šaltu ar karštu dirgikliu tikrinamas danties atsakas, kuris leidžia nustatyti, ar pulpa yra pažeista.
- Elektrinis pulpos testas – specialus prietaisas skleidžia silpną elektros impulsą, kuris padeda įvertinti nervo gyvybingumą.
Pulpito gydymas
Grįžtamo pulpito gydymas
Grįžtamą pulpitą gydyti galima pašalinus uždegimo priežastį:
- Karieso pašalinimas – pažeistas audinys pašalinamas, o ertmė užpildoma plombine medžiaga.
- Danties plombavimas – po kruopštaus išvalymo dantis užplombuojamas, taip užkertant kelią bakterijų patekimui į pulpą ateityje.
- Profilaktika – po gydymo pacientui rekomenduojamos teisingos burnos higienos praktikos ir reguliarūs apsilankymai profilaktinei apžiūrai.
Negrįžtamo pulpito gydymas
Negrįžtamo pulpito gydymo tikslas – pašalinti infekciją ir išsaugoti dantį:
- Endodontinis gydymas (šaknų kanalų gydymas) – procedūros metu pašalinama infekuota pulpa, šaknų kanalai išvalomi ir užpildomi specialia plombine medžiaga, apsaugančia nuo pakartotinio uždegimo.
- Antibiotikų vartojimas – jei uždegimas išplitęs į aplinkinius audinius, gali būti skiriami antibiotikai infekcijos kontrolei.
- Danties vainikėlio atstatymas – po endodontinio gydymo dažnai reikalingas danties vainikėlis, kuris sustiprina dantį ir apsaugo nuo lūžių.
Besimptomio pulpito gydymas
Besimptomį pulpitą gydyti svarbu kuo anksčiau:
- Profilaktinė apžiūra – atliekama dantų būklės patikra ir nustatoma ar yra galimų uždegimo židinių.
- Karieso pašalinimas – pažeistas danties audinys pašalinamas, o ertmė užpildoma plombine medžiaga.
- Endodontinis gydymas – pažengusiais atvejais, kai pulpa jau pažeista, atliekamas šaknų kanalų gydymas.
- Reguliarūs vizitai – padeda užtikrinti, kad besimptomis pulpitas nepasikartotų ir būtų laiku pastebimos galimos komplikacijos.
Kaip išvengti pulpito?
Prevencijos būdas |
Aprašymas |
Tinkama burnos higiena |
Kasdienis dantų valymas, naudojant dantų šepetėlį, tarpdančių siūlą ir burnos skalavimo skystį, padeda sumažinti bakterijų kaupimąsi ir karieso riziką. |
Reguliari profilaktinė apžiūra |
Bent kartą per metus rekomenduojama apsilankyti pas odontologą, kuris nustatys ankstyvus dantų pažeidimus ir užkirs kelią jų progresavimui. |
Profesionali burnos higiena |
Du kartus per metus atliekama profesionali burnos higienos procedūra efektyviai pašalina dantų akmenis ir apnašas, kurių neįmanoma pašalinti namuose. |
Taisyklinga mityba |
Rekomenduojama vengti saldaus ir rūgštaus maisto, kuris skatina emalio irimą ir bakterijų dauginimąsi burnoje. |
Bruksizmo kontrolė |
Jei pastebimas dantų griežimas naktimis, būtina kreiptis į odontologą dėl specialių apsauginių kapų, saugančių dantis nuo dilimo. |
SUSIJĘ ĮRAŠAI